PLC-040S035
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC-040S035
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
LED DRIVER CC AC/DC 38-114V
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Approval Agency :
cULus
Series :
PLC-040 (40W)
Ratings :
IP65
Type :
Constant Current
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
94.996mm
Voltage - Output :
38V~114V
Termination Style :
Wire Leads
Current - Output 1 :
350mA
Feature :
OTP, OVP, SCP
Height :
32.004mm
Power (Watts) :
40W
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Isolation :
2kV
Max Operating Temperature :
50°C
Current - Output (Max) :
350mA
Max Output Current :
350mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Output 1 :
114V
Efficiency :
88%
Width :
70.104mm
Size / Dimension :
3.74Lx2.76W x 1.26 H 95.0mmx70.0mmx32.0mm
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Min Operating Temperature :
-25°C
Termination :
Wire Leads
Mount :
Chassis Mount
Max Power Dissipation :
40W
Topology :
AC DC Converter
Operating Temperature :
-25°C~50°C
Datasheets
PLC-040S035
Qualtek Electronics Corp. PLC-040S035
PLC-040S035 datasheet pdf and LED Drivers product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'