PHA2729-240M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHA2729-240M
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PALLET 240W 2.7-2.9GHZ
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
RF Misc ICs and Modules
Operating Temperature (Max) :
100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Function :
Power Module
Mounting Type :
Surface Mount
Characteristic Impedance :
50Ohm
Factory Lead Time :
25 Weeks
RF/Microwave Device Type :
NARROW BAND HIGH POWER
Package / Case :
Module
Frequency :
2.7GHz~2.9GHz
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RF Type :
GENERAL PURPOSE
Published :
VSWR-Max :
2
Datasheets
PHA2729-240M
MACOM Technology Solutions PHA2729-240M
Surface Mount Module Tray Power Module 2.7GHz~2.9GHz General Purpose
PHA2729-240M Overview
RF modulator operates based on the frequency of 2.7GHz~2.9GHz.With the enhanced Module package, this RF IC is excellent.This RF modulator is mounted in the Tray package.You can place this RF modulator to any Surface Mount-type PCB or development board.
PHA2729-240M Features
Frequency of 2.7GHz~2.9GHz
Module package
Tray
PHA2729-240M Applications
There are a lot of M/A-Com Technology Solutions
PHA2729-240M RF Misc ICs and Modules applications.
  • PLL frequency range extender
  • Point-to-point radios
  • VSAT radios
  • Communications test equipmen
  • PA linearization
  • PA predistortion
  • Amplitude modulation
  • Phase modulation
  • Variable matched attenuator
  • Phase shifter
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD