PHA227MKL3540ME4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHA227MKL3540ME4
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM HYB 540UF 63V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.638" Dia x 1.051" L (16.20mm x 26.70mm)
Applications :
Automotive
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
Series :
PHA227
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
Ripple Current @ High Frequency :
28.8 A @ 100 kHz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Surface Mount Land Size :
Ripple Current @ Low Frequency :
5.76 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
63 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
540 μF
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
PHA227MKL3540ME4
KEMET PHA227MKL3540ME4
PHA227 540 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.638" Dia x 1.051" L (16.20mm x 26.70mm) -40°C ~ 125°C Polar Axial, Can