PH2RA-30-UA
Mfr.Part #
PH2RA-30-UA
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Stock
672
In Stock :
672
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Body Length or Diameter :
1.5 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Positions :
30
Body Breadth :
0.197 inch
Voltage - Rated :
250VAC
Datasheets
PH2RA-30-UA
Adam Tech PH2RA-30-UA
PH2RA Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 30-Position Board to Board 0.197 5.00mm Height