PH2RA-26-UA
Mfr.Part #
PH2RA-26-UA
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Stock
659
In Stock :
659
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Body Breadth :
0.197 inch
Number of Positions :
26
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Voltage - Rated :
250VAC
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Length or Diameter :
1.3 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Datasheets
PH2RA-26-UA
Adam Tech PH2RA-26-UA
PH2RA Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 26-Position Board to Board 0.197 5.00mm Height