PH2RA-18-UA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PH2RA-18-UA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Fastening Type :
Push-Pull
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Style :
Board to Board
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Durability :
1000 Cycles
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Rows :
2
Body Length or Diameter :
0.9 inch
Number of Conductors :
ONE
Packaging :
Bulk
Series :
PH2RA
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Positions :
18
Insulation Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage - Rated :
250VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.197 inch
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Contact Material :
Brass
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number Of PCB Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
PH2RA-18-UA
Adam Tech PH2RA-18-UA
PH2RA Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 18-Position Board to Board 0.197 5.00mm Height