PDZVTR33B
Mfr.Part #
PDZVTR33B
Description
DIODE ZENER 35V 1W PMDTM
Reference Voltage :
33V
Reverse Current-Max :
10μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dynamic Impedance-Max :
18ohm
Power - Max :
1W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
35V
Polarity :
Unidirectional
Reverse Test Voltage :
25V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 25V
Working Test Current :
10mA
Operating Temperature :
150°C TJ
Power Dissipation-Max :
1W
Tolerance :
±5.71%
Impedance-Max :
18ohm
Datasheets
PDZVTR33B
ROHM Semiconductor PDZVTR33B
ZENER DIODE 18Ohm ±5.71% 10μA @ 25V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR33B Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 10μA @ 25V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 35VV.This device should be operated at 10mA on the working test voltage.Zener single diode is recommended that this device be reversed polarZener single diodey tested at 25V.
PDZVTR33B Features
reverse leakage current of 10μA @ 25V
10μA @ 25V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA