PDZVTFTR16B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PDZVTFTR16B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 16V 1W PMDTM
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tolerance :
±6.56%
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Working Test Current :
20mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Voltage :
16V
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Power - Max :
1W
Operating Temperature :
150°C TJ
Terminal Form :
Flat
HTS Code :
Voltage Tol-Max :
6.09%
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
SOD-128
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
Additional Feature :
High Reliability
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
Power Dissipation-Max :
1W
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 12V
Impedance-Max :
12Ohm
Datasheets
PDZVTFTR16B
ROHM Semiconductor PDZVTFTR16B
ZENER DIODE 12Ohm ±6.56% 10μA @ 12V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTFTR16B Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 10μA @ 12V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.09%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16V during operation.Working test voltage should be set to 20mA for this device to operate.
PDZVTFTR16B Features
reverse leakage current of 10μA @ 12V
10μA @ 12V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA