PDZVTR2.0B
- Mfr.Part #
- PDZVTR2.0B
- Description
- DIODE ZENER 2V 1W PMDTM
- Power - Max :
- 1W
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 21.2V
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 10μA @ 15V
- Power Dissipation-Max :
- 1W
- Impedance-Max :
- 14Ohm
- Operating Temperature :
- 150°C TJ
- Tolerance :
- ±5.66%
- Working Test Current :
- 20mA
- Reference Voltage :
- 20V
- Datasheets
- PDZVTR2.0B
ZENER DIODE 14Ohm ±5.66% 10μA @ 15V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR20B Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 10μA @ 15V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 21.2V during operation.Working test voltage should be set to 20mA for this device to operate.
PDZVTR20B Features
reverse leakage current of 10μA @ 15V
10μA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA