PDZVTR18A
Mfr.Part #
PDZVTR18A
Description
DIODE ZENER 17.95V 1W PMDTM
Impedance-Max :
12Ohm
Power - Max :
1W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
17.95V
Working Test Current :
20mA
Reference Voltage :
18V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 13V
Tolerance :
±6.41%
Operating Temperature :
150°C TJ
Power Dissipation-Max :
1W
Datasheets
PDZVTR18A
ROHM Semiconductor PDZVTR18A
ZENER DIODE 12Ohm ±6.41% 10μA @ 13V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR18A Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 10μA @ 13V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 17.95V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 20mA.
PDZVTR18A Features
reverse leakage current of 10μA @ 13V
10μA @ 13V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA