PDZVTR15B
Mfr.Part #
PDZVTR15B
Description
DIODE ZENER 15.6V 1W PMDTM
Impedance-Max :
10Ohm
HTS Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±5.77%
Operating Temperature :
150°C TJ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 11V
Power Dissipation-Max :
1W
Working Test Current :
20mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15.6V
Reference Voltage :
15V
Power - Max :
1W
Datasheets
PDZVTR15B
ROHM Semiconductor PDZVTR15B
ZENER DIODE 10Ohm ±5.77% 10μA @ 11V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR15B Overview
A reverse leakage current of 10μA @ 11V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 20mA.
PDZVTR15B Features
reverse leakage current of 10μA @ 11V
10μA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA