PDZVTR13A
Mfr.Part #
PDZVTR13A
Description
DIODE ZENER 13.25V 1W PMDTM
Additional Feature :
High Reliability
Reference Voltage :
13V
Power - Max :
1W
Impedance-Max :
10Ohm
Operating Temperature :
150°C TJ
Working Test Current :
20mA
Tolerance :
±6.42%
Power Dissipation-Max :
1W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13.25V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 10V
Datasheets
PDZVTR13A
ROHM Semiconductor PDZVTR13A
ZENER DIODE 10Ohm ±6.42% 10μA @ 10V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR13A Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 10μA @ 10V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 13.25V during operation.This device should be operated with 20mA as the working test voltage.
PDZVTR13A Features
reverse leakage current of 10μA @ 10V
10μA @ 10V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA