PDZVTR12A
Mfr.Part #
PDZVTR12A
Description
DIODE ZENER 12V 1W PMDTM
Operating Temperature :
150°C TJ
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±5%
Reference Voltage :
12V
Power - Max :
1W
Impedance-Max :
8Ohm
HTS Code :
Working Test Current :
20mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 9V
Power Dissipation-Max :
1W
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Datasheets
PDZVTR12A
ROHM Semiconductor PDZVTR12A
ZENER DIODE 8Ohm ±5% 10μA @ 9V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR12A Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 10μA @ 9V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 20mA.
PDZVTR12A Features
reverse leakage current of 10μA @ 9V
10μA @ 9V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA