PCS040-EF13760S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCS040-EF13760S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
CURRENT SENSE TRANSF 40A 760UH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Current Sense Transformers
Weight :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size / Dimension :
DC Resistance (DCR) :
1mOhm Primary, 265mOhm Secondary Max
Termination Style :
Gull wing
Current Ratio :
30:1
Current Rating :
40 A
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Reel
Frequency Range :
1MHz
Brand :
Bourns
Product Category :
Current Transformers
Ratings :
ET (Volt-Time) :
76.2VμS
Length :
19.91 mm
Current Rating (Amps) :
40 A
Product Status :
Active
Inductance :
760 μH
Bourns
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
16.51 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Type :
Invasive
Product Type :
Current Transformers
Series :
PCS
Subcategory :
Transformers
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:30
RoHS :
Details
Turns Ratio :
1:30
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
10.5 mm
Datasheets
PCS040-EF13760S
Bourns, Inc. PCS040-EF13760S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H