P4SMAJ43A
Mfr.Part #
P4SMAJ43A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 43VWM 59.3VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage-Min :
47.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
DO-214AC
Pin Count :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e0
Power Dissipation-Max :
1W
Breakdown Voltage-Max :
54.9V
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Terminal Finish :
TIN LEAD
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
43V