P4SMA100A
Mfr.Part #
P4SMA100A
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Operating Supply Voltage :
85.5V
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Pin Count :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.29mm
Power Line Protection :
No
Series :
P4SMA
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
85.5V
Peak Pulse Current :
3A
Terminal Form :
C BEND
Power Rating :
400W
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Published :
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Clamping Voltage :
137V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Power :
400W
Width :
2.79mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
Max Surge Current :
3A
Test Current :
1mA
Reverse Breakdown Voltage :
95V
Breakdown Voltage :
95V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Dissipation-Max :
3.3W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
5.28mm