P4SMA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P4SMA100
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC DO214
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Peak Pulse Current :
3A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
3A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
5.28mm
Reverse Standoff Voltage :
85.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height :
2.29mm
Reverse Breakdown Voltage :
95V
Power Rating :
400W
Width :
2.79mm
Leakage Current :
1μA
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Operating Supply Voltage :
85.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
P4SMA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation-Max :
3.3W
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
95V
Peak Pulse Power :
400W
Unidirectional Channels :
1
Number of Pins :
2
Test Current :
1mA
Pbfree Code :
No
Pin Count :
Voltage - Rated DC :
100V
Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
137V