P4SMAJ33A
Mfr.Part #
P4SMAJ33A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 33VWM 45.7VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Configuration :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
33V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
JESD-609 Code :
e0
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
JEDEC-95 Code :
DO-214AC
Number of Terminals :
2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
C BEND
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage-Max :
40.6V
Pin Count :
2
Breakdown Voltage-Min :
36.7V
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
TIN LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Clamping Voltage-Max :
53.3V