P276CJ154K275A
Mfr.Part #
P276CJ154K275A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 275VAC RAD
Stock
976
In Stock :
976
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
275V
Lead Spacing :
0.799 20.30mm
Size / Dimension :
0.945Lx0.354W 24.00mmx9.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
PAPER CAPACITOR
Dielectric Material :
Paper, Metallized
Packaging :
Bulk
Ratings :
X2
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.15μF
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~110°C