P276CE104M275L
Mfr.Part #
P276CE104M275L
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
100NF AC 20V
Stock
250
In Stock :
250
Product Category :
Film Capacitors
Type :
EMI Suppression
Lead Spacing :
20.3 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Termination Style :
Radial
Wire Form :
Straight
Packaging :
Tape and Reel
Product Weight (g) :
4
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
24(Max)
Terminal Pitch (mm) :
20.3
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Product Depth (mm) :
7.6(Max)
Failure Rate :
Not Required
Series :
Height :
14 mm
Product Type :
Safety Capacitors
Product :
Safety Film Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 110 C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
Paper
ECCN (US) :
EAR99
Construction :
Radial
Mounting :
Through Hole
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing (nom) :
20.3 mm
Size (mm) :
24 X 7.6 X 14
Mounting Style :
Through Hole
Capacitance :
100000(pF)
Dielectric :
Paper
Tolerance :
20%
Lead Diameter (mm) :
0.8
Product Height (mm) :
14(Max)
Capacitance Value :
0.1uF
Operating Temp Range :
-40C to 110C
Package / Case :
Tolerance (+ or -) :
20%
Length :
24 mm
Rad Hardened :
No
Voltage :
630VDC|275VAC
Subcategory :
Capacitors
Width :
14 mm
HTS :
Suppression Class :
X2
Datasheets
P276CE104M275L
Introducing Film Capacitors KEMET P276CE104M275L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:EMI Suppression, Package / Case:Not Required, Voltage:630VDC|275VAC, P276CE104M275L pinout, P276CE104M275L datasheet PDF, P276CE104M275L amp .Beyond Film Capacitors KEMET P276CE104M275L ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.