OPR2100T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OPR2100T
Manufacturer
TT Electronics
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
SENSOR PHOTODIODE 890NM SMCC
Stock
415
In Stock :
415
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Optical Sensors - Photodiodes
Reverse Voltage :
50V
Diode Type :
Pin
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Dark (Typ) :
10nA
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
6
Dark Current :
10nA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Active Area :
3.45mm2 (x6)
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Published :
2004
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Wavelength :
890nm
REACH SVHC :
No SVHC
Responsivity @ nm :
0.45 A/W @ 890nm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Spectral Range :
400nm ~ 1100nm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Package / Case :
SMD/SMT
Datasheets
OPR2100T
TT Electronics OPR2100T
Surface Mount -55°C~125°C Tape & Reel (TR) Wavelength: 890nm SMD/SMT 50V 3.45mm2 (x6) 10nA
OPR2100T Overview
As a protective measure, these photodiodes are packaged in the Tape & Reel (TR). To ensure safety, the photodiodes are packaged in SMD/SMT packages. Reverse-bias photodiodes can withstand a maximum of 50V in continuous reverse-bias mode. Photodiodes in reverse-bias mode should not continuously exceed 50V. Photodiodes have a pin count of 6. In order for photodiodes to operate, the temperature should not exceed 125°C. It should be noted that the photodiodes should be operated at -55°C as a minimum operating temperature. The photodiodes could supply 50V voltage in reverse-bias mode. It is possible for a photodiode to produce 10nA even without light input.
OPR2100T Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 4 (72 Hours)
Operating Temperature: -55°C~125°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Diode Type: PIN
Mount: Surface Mount
Spectral Range: 400nm ~ 1100nm
Responsivity @ nm: 0.45 A/W @ 890nm
OPR2100T Applications
There are a lot of TT Electronics/Optek Technology
OPR2100T Photodiodes applications.
  • Infrared data transmission
  • Photo interrupters
  • Shaft encoders
  • Electronic Equipment
  • Industrial Automation
  • Machine Controls
  • Light Barriers
  • Vision Controls
  • Measurement Levelling
  • High speed photo detectors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD