ON1355E-R58
Mfr.Part #
ON1355E-R58
Description
RES 1.3M OHM 5% 2W AXIAL
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
2W
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
1.3MOhm
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
-800/ +1500ppm/°C
Rated Temperature :
70°C
Axial
Working Voltage :
500V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature (Max) :
155°C
Series :
Little Rebel® ON
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Cylindrical
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.81 mm
Datasheets
ON1355E-R58
FIXED RESISTOR, 1.3MOhm, Carbon Film,