NFS40-7928J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFS40-7928J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Trim/Adjustable Output :
yes
Output Voltage :
5.1V
Voltage - Output 3 :
-12V
Voltage - Output 2 :
12V
Size / Dimension :
5.00Lx3.00W x 1.20 H 127.0mmx76.2mmx30.5mm
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Minimum Load Required :
yes
Power (Watts) :
40W 50W Forced Air
Applications :
Medical
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
NFS40 (40W)
Pin Count :
9
Output Power :
40W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Efficiency :
70%
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Output 1 :
5.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Voltage - Isolation :
4kV
Number of Terminations :
9
Input Voltage-Nom :
110V
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Output (Max) :
4A 350mA 350mA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating
Voltage - Input :
85V~264VAC
JESD-30 Code :
R-XXMA-X9
Height :
30.48mm