NFS40-7615J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFS40-7615J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Mounting Type :
Chassis Mount
Input Voltage-Nom :
110V
Output Power :
40W
Max Output Power :
40W
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Number of Outputs :
1
Number of Terminations :
9
Published :
Number of Pins :
9
Min Supply Voltage :
85V
Power Rating :
40W
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Voltage - Input :
85V~264VAC
Nominal Output Voltage :
15V
Mount :
Chassis
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
Open Frame
Output Voltage :
15V
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating
Efficiency :
70%
Size / Dimension :
5.00Lx3.00W x 1.20 H 127.0mmx76.2mmx30.5mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Height :
30.48mm
Power (Watts) :
40W 50W Forced Air
Minimum Load Required :
yes
Max Output Current :
2.6A
Series :
NFS40 (40W)
Max Input Voltage (AC) :
264V
Lead Free :
Lead Free
Output Current :
2.6A
Min Input Voltage :
85V
Pbfree Code :
Voltage - Isolation :
3kV
Radiation Hardening :
No
Depth :
76.2mm
Max Supply Voltage :
264V
Max Input Voltage :
264V
Pin Count :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Weight :
280g
Frequency :
440Hz
Current - Output 1 :
2.6A
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Applications :
ITE (Commercial)
Min Input Voltage (AC) :
85V