NFS40-7910J
Mfr.Part #
NFS40-7910J
Description
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-15V 40W
Voltage - Isolation :
4kV
Voltage - Input :
85V~264VAC
Output Power :
40W
Efficiency :
70%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output 3 :
-15V
Applications :
Medical
Total Power Output-Max :
26.75W
Voltage - Output 1 :
5.1V
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
40W 50W Forced Air
Input Voltage-Nom :
110V
Number of Functions :
1
Current - Output (Max) :
3A 2A 350mA
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating
Series :
NFS40 (40W)
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
30.48mm
Number of Outputs :
3
Size / Dimension :
5.00Lx3.00W x 1.20 H 127.0mmx76.2mmx30.5mm
Voltage - Output 2 :
15V
Output Voltage :
5.1V