NFS40-7912J
Mfr.Part #
NFS40-7912J
Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
NFS40 (40W)
Current - Output (Max) :
3.3A
Output Voltage :
12V
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating
Output Power :
40W
Total Power Output-Max :
50.4W
Input Voltage-Nom :
110V
Power (Watts) :
40W 50W Forced Air
Efficiency :
70%
Voltage - Input :
85V~264VAC
yes
Height :
30.48mm
Voltage - Isolation :
4kV
Size / Dimension :
5.00Lx3.00W x 1.20 H 127.0mmx76.2mmx30.5mm
Voltage - Output 1 :
12V