MP61002-P00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP61002-P00
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
GAAS PIN NON HERMETIC CHIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - RF
Capacitance @ Vr, F :
0.04pF @ 10V, 1MHz
Resistance @ If, F :
3Ohm @ 20mA, 1GHz
Supplier Device Package :
Chip
Current - Max :
50 mA
Diode Type :
PIN - Single
Package :
Tray
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200V
Package / Case :
Die
Series :
Base Product Number :
MP61002
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Datasheets
MP61002-P00
PIN - Single 0.04pF @ 10V, 1MHz -55°C ~ 175°C Die
MP61002-P00 Overview
There is no limit to how much current can be applied to this device at 50 mA.RF diode operates at a maximum reverse voltage of 200V in accordance wRF diodeh the device specifications.
MP61002-P00 Features
from a maximum current of 50 mA volts