MMBZ9V1ALYFHT116
Mfr.Part #
MMBZ9V1ALYFHT116
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
6V, SOT-23, DUAL LINE, ANODE COM
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Operating Voltage :
6V
Working Voltage :
6 V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Peak Pulse :
24W
Brand :
Qualification :
AEC-Q101
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14V
Polarity :
Bidirectional, Unidirectional
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Breakdown Voltage :
9.1 V
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6V (Max)
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Cut Tape
Vf - Forward Voltage :
0.9 V
Capacitance @ Frequency :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Supply Voltage :
6 V
Number of Channels :
1 Channel
RoHS :
Details
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Package :
Digi-Reel?
Clamping Voltage :
14 V
Supplier Device Package :
SOT-23
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.7A