MMBT4400
Mfr.Part #
MMBT4400
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Terminal Form :
Gull wing
Power - Max :
350mW
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
3
Surface Mount :
yes
Transistor Application :
SWITCHING
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
750mV @ 50mA, 500mA
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
ROHS3 Compliant
Polarity/Channel Type :
NPN
JESD-609 Code :
e3
Current - Collector (Ic) (Max) :
600mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
40V
Transistor Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Turn On Time-Max (ton) :
35ns
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
50 @ 150mA 10V
Turn Off Time-Max (toff) :
255ns
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
COMMERCIAL
Number of Terminations :
3
Transistor Type :
NPN
Datasheets
MMBT4400
Fairchild Semiconductor MMBT4400
MMBT4400 Overview
In this device, the DC current gain is 50 @ 150mA 10V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 750mV @ 50mA, 500mA.The device exhibits a collector-emitter breakdown at 40V.
MMBT4400 Features
the DC current gain for this device is 50 @ 150mA 10V
the vce saturation(Max) is 750mV @ 50mA, 500mA