MM1001FE
- Mfr.Part #
- MM1001FE
- Manufacturer
- Ohmite
- Description
- RESISTOR AXIAL
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Orientation :
- B
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 175°C
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Fastening Type :
- Threaded
- Product Status :
- Active
- Primary Material :
- Metal
- Shell Material :
- Aluminum
- Termination :
- Solder
- Mounting Type :
- Panel Mount, Through Hole
- Mounting Feature :
- Flange
- Package :
- Retail Package
- Series :
- 806
- Contact Material :
- COPPER ALLOY
- Color :
- Silver
- Datasheets
- MM1001FE
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| MM100-121183 | Ohmite | 19,158 | 700-B BENT PROBE TIP |
| MM100-121183 700-B | Ohmite | 29,607 | BENT PROBE TIP |
| MM1000FE | Ohmite | 25,015 | RESISTOR AXIAL |
| MM1000FE-R58 | Ohmite | 44,327 | RES 100 OHM 1% 1W AXIAL |
| MM1001FE-R58 | Ohmite | 2,480 | RES 1K OHM 1% 1W AXIAL |
| MM1001FE-R58 | Ohmite | 2,480 | 1 WATT METAL FILM RESISTOR 1% |