MM055C473KCZ2A
Mfr.Part #
MM055C473KCZ2A
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Capacitance :
0.047µF
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.029 0.74mm
Datasheets
MM055C473KCZ2A
KYOCERA AVX MM055C473KCZ2A
MM 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
MM055C473KCZ2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
MM055C473KCZ2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm