MM051A101JCT2A
Mfr.Part #
MM051A101JCT2A
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0805
MM
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.029 0.74mm
Capacitance :
100pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Datasheets
MM051A101JCT2A
KYOCERA AVX MM051A101JCT2A
MM 100pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
MM051A101JCT2A Overview
A 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
MM051A101JCT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm