MLS152M060EK0A
Mfr.Part #
MLS152M060EK0A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLATPACK
Stock
10
In Stock :
10
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
106mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Capacitance :
1500μF
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
60V
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
11.5A @ 20kHz
JESD-609 Code :
e0
Height :
38.1mm
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
9.8A
Published :
2010
Depth :
12.7mm
Ripple Current @ Low Frequency :
9.8A @ 120Hz
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Length :
44.45mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Voltage :
60V
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Lead Pitch :
25.4mm
Lead Diameter :
1.02 mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
28 Weeks
Datasheets
MLS152M060EK0A
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS152M060EK0A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:FlatPack, Tabbed, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:60V, Mounting Type:Chassis Mount, MLS152M060EK0A pinout, MLS152M060EK0A datasheet PDF, MLS152M060EK0A amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS152M060EK0A ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MLS152M060EK0A
MLS 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.8A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed