MLS103M020EA0A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLS103M020EA0A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 20V FLATPCK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
20V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
13.6A @ 120Hz
Series :
MLS
Lead Pitch :
25.4mm
Ripple Current @ High Frequency :
15A @ 20kHz
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm @ 120Hz
Pbfree Code :
No
Life (Hours) :
10000 hours
Tolerance :
±20%
Mount :
Chassis Mount
Published :
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
13.6A
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitance :
10000µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
12.7mm
Leakage Current :
2nA
Datasheets
MLS103M020EA0A
Cornell Dubilier Electronics MLS103M020EA0A
MLS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.6A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed