MLS112M075EK0A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLS112M075EK0A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 75V FLATPACK
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
38.1mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
MLS
Lead Diameter :
1.02 mm
JESD-609 Code :
e0
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
9.6A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Depth :
12.7mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Pbfree Code :
No
Ripple Current @ High Frequency :
11.5A @ 20kHz
Voltage - Rated DC :
75V
Voltage :
75V
Termination :
Radial
Capacitance :
1100μF
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
112mOhm @ 120Hz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
2nA
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Length :
44.45mm
Published :
2012
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
28 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
9.6A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
25.4mm
Polarization :
Polar
Datasheets
MLS112M075EK0A
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS112M075EK0A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Voltage:75V, Package / Case:FlatPack, Tabbed, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, MLS112M075EK0A pinout, MLS112M075EK0A datasheet PDF, MLS112M075EK0A amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS112M075EK0A ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MLS112M075EK0A
MLS 1100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.6A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed