MLS113M040EB0A
Mfr.Part #
MLS113M040EB0A
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK
Stock
101
In Stock :
101
Mount :
Chassis Mount, Through Hole
Height :
76.2mm
Depth :
12.7mm
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
44.45mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
25.4mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
11000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
36mOhm
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current :
16.9A
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage :
40V
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
Published :
2010
Voltage - Rated DC :
40V
HTS Code :
Lead Diameter :
1.02 mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
MLS113M040EB0A
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS113M040EB0A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Chassis Mount, Voltage:40V, Package / Case:FlatPack, Tabbed, Operating Temperature:-55°C~125°C, MLS113M040EB0A pinout, MLS113M040EB0A datasheet PDF, MLS113M040EB0A amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS113M040EB0A ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MLS113M040EB0A
MLS 11000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.9A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C 25.4mm FlatPack, Tabbed