ML6982FE-R52
Mfr.Part #
ML6982FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 69.8K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Construction :
Epoxy Coated
Min Operating Temperature :
70°C
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Resistance :
69.8kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
Metal Devil® ML
Voltage - Rated DC :
700V
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Max Operating Temperature :
155°C
Diameter :
3mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±1%
Datasheets
ML6982FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 69.8kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,