ML6980FE-R52
Mfr.Part #
ML6980FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 698 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
3mm
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
70°C
Packing Method :
TR
Construction :
Epoxy Coated
Series :
Metal Devil® ML
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
350V
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated DC :
700V
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Resistance :
698Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
ML6980FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 698Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,