MHBS355120KHSD
Mfr.Part #
MHBS355120KHSD
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
FILM CAP RADIAL
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Package / Case :
Radial - 4 Leads
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.4 mOhms
ESR :
5.4 mOhms
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Width :
18 mm
Voltage Rating - DC :
575V
Number of Pins :
6 Pin
Lead Diameter :
1.2 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Capacitance :
12 µF
Length :
32 mm
Tolerance :
±10%
Height :
33 mm
Datasheets
MHBS355120KHSD
Introducing Film Capacitors Nichicon MHBS355120KHSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial - 4 Leads, Number of Pins:6 Pin, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Mounting Type:Through Hole, MHBS355120KHSD pinout, MHBS355120KHSD datasheet PDF, MHBS355120KHSD amp .Beyond Film Capacitors Nichicon MHBS355120KHSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.