MHBS355120KHS
Mfr.Part #
MHBS355120KHS
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAPACITOR FILM CAP RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Capacitance :
12 µF
Voltage Rating - DC :
575V
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.4 mOhms
Length :
32 mm
Lead Diameter :
1.2 mm
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
ESR :
5.4 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height :
33 mm
Width :
18 mm
Number of Pins :
6 Pin
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Datasheets
MHBS355120KHS
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics MHBS355120KHS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial - 4 Leads, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Number of Pins:6 Pin, MHBS355120KHS pinout, MHBS355120KHS datasheet PDF, MHBS355120KHS amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics MHBS355120KHS ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.