MHBS354330KHS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHBS354330KHS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FILM CAP RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Series :
MHBS
Voltage Rating - DC :
575V
Termination Style :
Radial
Product Status :
Active
Capacitance :
3.3 µF
Voltage Rating - AC :
ESR :
15 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Number of Pins :
4 Pin
Length :
32 mm
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Bulk
Features :
Lead Diameter :
0.8 mm
Package / Case :
RoHS :
Details
Brand :
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Ratings :
Product :
DC Link Film Capacitors
Width :
11 mm
Height :
20 mm
Product Type :
Size / Dimension :
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15 mOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
MHBS354330KHS
Introducing Film Capacitors Nichicon MHBS354330KHS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Number of Pins:4 Pin, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, MHBS354330KHS pinout, MHBS354330KHS datasheet PDF, MHBS354330KHS amp .Beyond Film Capacitors Nichicon MHBS354330KHS ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.