MF11-0030005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MF11-0030005
Manufacturer
Cantherm
Package / Case
Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 300OHM 3600K DISC
Manufacturer :
Cantherm
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
5%
B Value Tolerance :
±5%
Resistance Tolerance :
±5%
Power - Max :
500mW
Resistance in Ω @ 25°C :
300
Series :
MF11
Resistance :
300Ohm
Mount :
PCB, Through Hole
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
Max Power Dissipation :
500mW
B25/50 :
3600K
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
MF11-0030005
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors Cantherm MF11-0030005 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W, MF11-0030005 pinout, MF11-0030005 datasheet PDF, MF11-0030005 amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors Cantherm MF11-0030005 ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cantherm MF11-0030005
MF11 Series Tolerance:5% 300 Through Hole -55°C~125°C B Value Tolerance:±5% Bulk
MF11-0030005 Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±5% in order to function. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -55°C~125°C. NTC thermistors operate reliably at a maximum operating temperature of 125°C. A NTC thermistor can operate at a temperature of -55°C for reliability. Power settings for NTC thermistors are limited to 500mW. An NTC thermistor can dissipate a maximum of 500mW.
MF11-0030005 Features
Package/Case: Bulk
MF11 Series
Operating Temperature: -55°C~125°C
300Ohm Resistance
Mounting Type: Through Hole
5% Tolerance