MF11-0017005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MF11-0017005
Manufacturer
Cantherm
Package / Case
Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 170OHM 3000K DISC
Manufacturer :
Cantherm
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mount :
Through Hole
Resistance :
170Ohm
B25/50 :
3000K
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
MF11
Package / Case :
Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
5%
Resistance in Ω @ 25°C :
170
Datasheets
MF11-0017005
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors Cantherm MF11-0017005 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W, Mounting Type:Through Hole, MF11-0017005 pinout, MF11-0017005 datasheet PDF, MF11-0017005 amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors Cantherm MF11-0017005 ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MF11 Series Tolerance:5% 170 Through Hole -55°C~125°C Bulk
MF11-0017005 Overview
The package for NTC thermistors is a Bulk. As a convenience, it is included in the package Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W. Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±5%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -55°C~125°C for reliable performance. The maximum power dissipation of NTC thermistors is 500mW.
MF11-0017005 Features
Package/Case: Bulk
MF11 Series
Operating Temperature: -55°C~125°C
170Ohm Resistance
Mounting Type: Through Hole
5% Tolerance