MF11-0010010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MF11-0010010
Manufacturer
Cantherm
Package / Case
Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 100OHM 3000K DISC
Manufacturer :
Cantherm
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
B Value Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
PCB, Through Hole
Package / Case :
Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
B25/50 :
3000K
Resistance :
100Ohm
Resistance in Ω @ 25°C :
100
Series :
MF11
Resistance Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
MF11-0010010
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors Cantherm MF11-0010010 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W, MF11-0010010 pinout, MF11-0010010 datasheet PDF, MF11-0010010 amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors Cantherm MF11-0010010 ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cantherm MF11-0010010
MF11 Series Tolerance:10% 100 Through Hole -55°C~125°C B Value Tolerance:±5% Bulk
MF11-0010010 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. In order to make things easier, it is included in the package Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±10% in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -55°C~125°C. It is possible for NTC thermistors to operate at a maximum power dissipation of 500mW.
MF11-0010010 Features
Package/Case: Bulk
MF11 Series
Operating Temperature: -55°C~125°C
100Ohm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance