MDA3KP16AE3
Mfr.Part #
MDA3KP16AE3
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Product Category :
Microchip
Breakdown Voltage :
17.8 V
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Number of Channels :
8 Channel
Package :
Tube
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
No
Unidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Working Voltage :
16 V
Clamping Voltage :
26 V
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
115.4A
Surface Mount
Brand :
Operating Supply Voltage :
16 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V