MDA3KP10A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDA3KP10A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V
Supplier Device Package :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
176.4A
Power Line Protection :
No
Package / Case :
16-SMD, Gull Wing
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Zener
Product Type :
TVS Diodes
Clamping Voltage :
17 V
Number of Channels :
8 Channel
Unidirectional Channels :
1
Series :
MDA
Capacitance @ Frequency :
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Breakdown Voltage :
11.1 V
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tube
Working Voltage :
10 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)