MDA3KP15CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDA3KP15CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
BI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Channels :
8 Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Working Voltage :
15 V
Bidirectional Channels :
1
Package :
Tube
Supplier Device Package :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Brand :
Power Line Protection :
No
Product Type :
TVS Diodes
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
RoHS :
Details
Polarity :
Bidirectional
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Breakdown Voltage :
16.7 V
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Microchip
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
123A
Clamping Voltage :
24.4 V
Series :
MDA
Operating Supply Voltage :
15 V
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package / Case :
16-SMD, Gull Wing
Capacitance @ Frequency :
Product Status :
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V