MCH185A560JK
Mfr.Part #
MCH185A560JK
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
56pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
WRAPAROUND
Series :
MCH185A/AN(J TOL)
Case Code (Imperial) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
Ceramic
Custom Capabilities :
Other Tolerance Value Also Available
Tolerance :
±5%
Datasheets
MCH185A560JK
ROHM Semiconductor MCH185A560JK
MCH185A/AN(J TOL) 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MCH185A560JK Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
MCH185A560JK Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V