MCH155CN681KK
Mfr.Part #
MCH155CN681KK
Description
CAP CER 680PF 50V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
558.8μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
MCH15CN(5,K TOL)
Width :
0.5mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
680pF
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MCH155CN681KK
ROHM Semiconductor MCH155CN681KK
MCH15CN(5,K TOL) 680pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
MCH155CN681KK Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
MCH155CN681KK Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V