MCH155CN471KK
Mfr.Part #
MCH155CN471KK
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Series :
MCH15CN(5,K TOL)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
470pF
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V